Edukacja domowa
Na tej stronie staramy się odpowiedzieć na najważniejsze kwestie związane z edukacją domową zarówno od strony praktycznej, jak i od strony przepisów oświatowych.
Czym jest edukacja domowa
Edukacja domowa jest formą edukacji, w której to rodzice lub opiekunowie dziecka biorą na siebie odpowiedzialność za jego kształcenie. Dziecko nie chodzi więc codziennie do szkoły i uczy się w inny sposób, przeważnie w domu. Jak więc przechodzi do kolejnej klasy? Dzieje się to na podstawie rocznych egzaminów klasyfikacyjnych, które należy zdać z każdego obowiązkowego przedmiotu.
Nazwa edukacja domowa jest określeniem potocznym, chociaż na tyle popularnym, że można je znaleźć również na stronach rządowych. W sensie prawnym ta forma edukacji korzysta z przepisów o spełnianiu obowiązku szkolnego lub nauki poza szkołą.
Wyjaśniamy
- Edukacji domowej nie należy mylić z nauczaniem indywidualnym, które jest realizowane przez szkolnych nauczycieli najczęściej w domu ucznia.
- Podobnie edukacji domowej nie mylmy z nauczaniem zdalnym, które miało miejsce podczas pandemii Covid-19 i wiązało się z przeniesieniem szkoły do domu za pośrednictwem komputera.
Jak przejść na edukację domową?
Skorzystać z edukacji domowej można w każdej szkole, w której dyrektor wyrazi na to zgodę. Można zapisać się do szkoły w całej Polsce, chociaż zdaniem autora tego tekstu, jeśli tylko to możliwe warto poszukać szkoły z doświadczeniem stosunkowo blisko.
Więcej...Kiedy można przejść na edukację domową?
Kiedy jest dobry moment, aby przejść na edukację domową? Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć.
Więcej...Z jakich przedmiotów zdaje się egzaminy w edukacji domowej
Nie ze wszystkich przedmiotów zdaje się egzaminy, ustawodawca zwolnił uczniów spełniających obowiązek szkolny lub nauki poza szkołą z egzaminów z wychowania fizycznego, techniki, muzyki i plastyki.
Więcej...